Specjalne buty robocze to nieodłączny element stroju każdego pracownika fizycznego. Obuwie w założeniu ma chronić stopy przed wszelkimi negatywnymi czynnikami wynikającymi ze specyfiki zawodu, jednocześnie zapewniając pełen komfort nawet po wielu godzinach pracy. Popularnym rodzajem obuwia są buty robocze za kostkę. Czym się charakteryzują? Dla kogo są przeznaczone? I jak wybrać najlepsze? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!
Buty robocze za kostkę – wygoda i funkcjonalność
Ryzyko doznania urazów mechanicznych, niekorzystny wpływ skrajnie wysokich i niskich temperatur czy kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi to tylko jedne z wielu zagrożeń, które czyhają na pracowników fizycznych. Do pracy w trudnych warunkach przeznaczone są specjalistyczne buty robocze za kostkę, czyli wzmocnione, zapinane lub sznurowane trzewiki wykonane z wodoodpornego, solidnego materiału. Buty chronią stopy przed urazami i negatywnym wpływem innych czynników, zapewniają pełen komfort podczas wykonywania obowiązków zawodowych przez wiele godzin, a także doskonale stabilizują kostkę, w ten sposób umożliwiając zachowanie prawidłowej, ergonomicznej postawy ciała. To pozwala uniknąć wielu nieprzyjemnych kontuzji.
Producenci obuwia roboczego oferują kilka rodzajów butów za kostkę, które różnią się od siebie zastosowanymi technologiami i zabezpieczeniami. Jakie modele znajdziemy na rynku?
Buty robocze za kostkę – rodzaje
Podstawowa klasyfikacja dzieli buty robocze na trzy kategorie: obuwie zawodowe (O), ochronne (P) i bezpieczne (S). Tym, co je różni, jest przede wszystkim stopień ochrony palców. Buty ochronne wyposażone są w podnosek, który jest w stanie wytrzymać uderzenie do 100 J. W modelach bezpiecznych podnosek jest dodatkowo wzmocniony, dzięki czemu jest w stanie zneutralizować siłę nacisku nawet dwa razy wyższą niż w przypadku butów ochronnych, tj. 200 J. Obuwie zawodowe nie ma dodatkowego wzmocnienia. Spełnia jednak szereg innych funkcji, których zadaniem jest ochrona stopy przed negatywnymi czynnikami. Buty zawodowe, podobnie jak ochronne i bezpieczne, dostępne są w różnych klasach.
W zależności od klasy buty mogą mieć inne cechy dodatkowe, np.:
- antyprzebiciową podeszwę,
- zdolność absorpcji energii w części piętowej,
- zakrytą część piętową,
- właściwości antyelektrostatyczne,
- właściwości wodoodporne,
- odporność na smary, benzynę i inne substancje.
Dla kogo buty robocze za kostkę?
Wybór butów roboczych zależy od specyfiki zawodu oraz warunków, w których pracownik musi wykonywać swoje obowiązki. Obuwie ochronne i bezpieczne sprawdza się w pracy na budowie, w wilgotnym środowisku, w skrajnie niskich temperaturach, a także wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zapłonu/wybuchu lub pracownicy narażeni są na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Buty zawodowe są natomiast dobrym rozwiązaniem dla pracowników porządkowych czy produkcyjnych.
Jak wybrać najlepsze buty robocze za kostkę?
Klasa ochronna to jeden z najważniejszych parametrów, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze butów roboczych. To właśnie ona decyduje o przeznaczeniu i niezawodności butów, a także gwarantuje pełne bezpieczeństwo w pracy. Nie mniej ważny jest materiał wykonania – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych warstw trzewików. Wykorzystane tworzywa odpowiadają za jakość i wytrzymałość butów, a także – np. w przypadku podeszwy – gwarantują komfort noszenia nawet po wielu godzinach pracy.
Najlepszym wyborem są trzewiki skórzane. Skóra naturalna jest wodoodporna, nieprzeciętnie wytrzymała, a przy tym stosunkowo lekka i przyjemna w dotyku. Doskonale dopasowuje się do stopy, pozwala skórze oddychać i zapewnia pełen komfort noszenia.
Dopełnieniem solidnych, skórzanych trzewików roboczych powinna być podeszwa wykonana np. z wytrzymałego poliuretanu dwugęstościowego. W butach dla osób pracujących niskich temperaturach, np. w chłodniach, zaleca się wybór butów z ocieplaną podszewką. Świetnym izolatorem termicznym jest dzianina futerkowa. Jej dodatkową zaletą jest wyjątkowa miękkość.
Kolejna ważna kwestia to wkładki do butów roboczych za kostkę. Według specjalistów doskonałym rozwiązaniem są te z perforacją. Perforacja odprowadza wilgoć ze stopy, zapewnia świetną wentylację i zapobiega odparzeniom. To przekłada się na wyższy komfort pracy – nawet w ciężkich, ciepłych warunkach. Wkładki perforowane zwykle wykonuje się z polietylenu.
Wśród innych polecanych modeli wymienia się wkładki:
- filcowe – chronią przed odparzeniami, wchłaniają pot i poprawiają komfort chodzenia,
- termoizolacyjne – zapewniają dodatkową ochronę przed zimnem,
- żelowe – doskonale amortyzują wstrząsy podczas chodzenia,
- antybakteryjne – chronią przed bakteriami i grzybami, neutralizują nieprzyjemne zapachy.
Buty robocze za kostkę wykonane z solidnych materiałów mogą posłużyć Ci przez wiele lat! Aby zachować je w idealnym stanie, pamiętaj o regularnej pielęgnacji – systematycznie usuwaj zabrudzenia z ich powierzchni i odpowiednio je impregnuj i natłuszczaj. Te proste, szybkie zabiegi znacznie przedłużą żywotność Twojego roboczego obuwia.