Dobrej jakości buty trekkingowe sprawdzają się nie tylko podczas ekstremalnych górskich wypraw. Coraz częściej są wybierane na codzienne przeprawy po miejskiej dżungli. Ich wygoda, uniwersalność, trwałość i funkcjonalność sprawiają, że stopy, a przez to całe ciało, odpoczywają, mimo wszystkich przebytych wspólnie kilometrów. Jak zatem znaleźć wysokiej jakości buty trekkingowe? Jakie cechy powinny zwrócić naszą szczególną uwagę?
Jak dobrać buty trekkingowe?
Buty trekkingowe różnią w się w zależności od przeznaczenia. Czym innym charakteryzują się buty trekkingowe na łagodne, krótkie i spokojne trasy, czym innym buty trekkingowe w góry, na bardziej wymagające, wręcz ekstremalnie ciężkie szlaki. Do wyboru mamy także buty trekkingowe na sezon letni lub zimowy, a także modele wykorzystywane przez cały rok.
Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając idealne buty trekkingowe?
- rodzaj użytych materiałów,
- wewnętrzne membrany, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza,
- podeszwy o wysokim stopniu wytrzymałości i przyczepności oraz zapewniające odpowiednią amortyzację,
- wysokość cholewy, dopasowana do panujących warunków zewnętrznych,
- wytrzymałość sznurówek i haczyków.
Dobre buty są najlepszym kompanem w podróży. Pamiętajmy, by w przerwach między kolejnymi wyprawami, buty trekkingowe odpowiednio impregnować, zarówno na zewnątrz, jak i od środka. Pozwoli to nam cieszyć się z nimi przez długie lata.
W górach liczy się bezpieczeństwo.
Postaw na profesjonalne obuwie.
Wybierz takie, w których zdobędziesz szczyty!Buty trekkingowe męskie i buty trekkingowe damskie – co jest istotne?
Jak wybrać buty trekkingowe by spełniały swoją rolę? Wybierają buty trekkingowe możemy postawić na obuwie z naturalnych materiałów lub materiałów syntetycznych. Coraz częściej czołowi producenci tego typu obuwia decydują się na wprowadzanie innowacji w doborze stosowanych materiałów, dzięki czemu mają wpływ nie tylko na ich wagę, ale także funkcjonalności, takie jak termoizolacja czy wodoszczelność.
Klasyczne buty wykonane ze skóry mają, co prawda, liczne zalety, takie jak wysoki stopień oddychalności, wytrzymałości i wodoodporności, jednak nowoczesne materiały obecnie w niczym im nie ustępują. Wręcz przeciwnie. Skóra wymaga wyjątkowej troski w toku jej użytkowania. Buty trekkingowe z materiałów syntetycznych są mniej problematyczne, a przy tym znacznie lżejsze, a przez to wygodniejsze. Ponadto, buty z materiałów syntetycznych znacznie lepiej współpracują z wbudowanymi wewnątrz buta membranami.
Membrany w butach trekkingowych pełnią bardzo ważne funkcje i są tak naprawdę sercem tego typu obuwia. To one gwarantują nam komfort użytkowania, przepuszczalność powietrza oraz skuteczne odprowadzanie wilgoci. Dobre membrany sprawdzają się nie tylko podczas wypraw w upalne dni. Zimą stopy, otulone grubymi skarpetami, pocą się równie mocno, dlatego odpowiednie odprowadzanie wilgoci z wnętrza buta jest różnie ważne.
Niemniej istotna jest podeszwa butów trekkingowych. To ona wpływa na postawę całego ciała, odpowiednio amortyzując każdy ruch. Praca stopy wpływa na pracę pozostałych mięśni nogi i kręgosłupa. Ważne, by podeszwa i śródpodeszwa butów trekkingowych były nie tylko wytrzymałe, elastyczne, ale także odpowiednio wyprofilowane i dopasowane do stopy użytkownika.
Kolejnym ważnym elementem buta trekkingowego jest jego cholewka. Jeśli zastanawiasz się, jakie buty trekkingowe na zimę będą najodpowiedniejsze, jest kilka czynników, które o tym decydują. Im bardziej ekstremalne warunki będą panować na naszej trasie, w tym wyższe buty powinniśmy się zaopatrzyć. Wysoka cholewka chroni nie tylko przed śniegiem czy błotem, ale przede wszystkim wzmacnia nasze kostki i ścięgna nóg. Zapewnia odpowiednią stabilizację, a przez to wpływa na poziom naszego zmęczenia. Chroni nas przed niepotrzebnymi urazami, a także skręceniami i złamaniami kości.
Jakie buty trekkingowe męskie cieszą się popularnością? Wielu piechurów stawia na buty trekkingowe o niskiej cholewie, tzw. półbuty trekkingowe. Są one idealnym rodzajem obuwia dla bardziej doświadczonych chodziarzy i wspinaczy. Są lżejsze, bardziej elastyczne i zapewniają odpowiednią szybkość na trasie. Sprawdzają się idealnie na prostych drogach i nizinnych szlakach.
Podczas zakupów zwróćmy uwagę także na system wiązania obuwia. Idealne byty trekkingowe powinny powiadać mocne sznurówki i haczyki, które zapewniają maksymalną stabilizację. Gwarantują one wytrzymałość podczas intensywnego chodzenia.
Jakie dobrać buty trekkingowe do planowanej trasy wyprawy?
Jeśli chodzi o buty trekkingowe damskie, jakie wybrać by czuć się w nich wygodnie? Nic tak nie psuje wyprawy, jak niedopasowane i niewygodne buty. Dotyczy to zarówno mężczyzn jak i kobiet. Nigdy nie wybierajmy się w długie trasy bez sprawdzonego obuwia. Buty trekkingowe przed wyprawą warto rozchodzić, by sprawdzić ich dopasowanie do stopy. Jak radzą specjaliści, buty trekkingowe powinniśmy przymierzać na tzw. zmęczonej stopie, czyli najlepiej pod koniec dnia, kiedy nasze ciało jest lekko opuchnięte i napięte. Pamiętajmy, że podczas wyprawy nasze ciało będzie wielokrotnie wręcz wołało o pomoc.
Buty trekkingowe męskie – jakie wybrać? Oprócz tego, że funkcjonalne, to przede wszystkim wygodne. Planując zakupy butów trekkingowych zawsze miejmy pod ręką grube skarpety. Stopy podczas długotrwałego marszu puchną i zwiększają swoją objętość. Pamiętajmy o tym dobierając właściwy rozmiar obuwia. Mając do wyboru mniejsze lub większe, zawsze stawiajmy na te drugie.
W trakcie przymierzania wyginajmy stopy na wszelkie możliwe sposoby. Stawajmy na palcach i na piętach oraz balansujmy na krawędziach podeszwy, by zobaczyć, jak będą zachowywać się buty już podczas pełnego użytkowania.
Wybierając buty trekkingowe przypatrzmy się także ich wnętrzu. Jakie wkładki do butów trekkingowych dobrać do naszych indywidualnych preferencji? Odpowiednie wkładki mogą uzupełnić to, czego brakuje w danym rodzaju obuwia. Wkładki sprawiają, że buty trekkingowe jeszcze lepiej dopasowują się do stopy. Zapewniają też odpowiedni poziom termoizolacji, co sprawdza się zarówno zimą, jak i latem. I na koniec – buty trekkingowe jakiej firmy sprawdzą się najlepiej? Tutaj nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Warto poszukać modelu odpowiedniego dla siebie. Marka może mieć wtórne znaczenie.