Buty górskie wodoszczelne, w Polsce znajdą swoje zastosowanie podczas każdej pory roku. Nierzadko nawet latem złapie nas ulewa podczas wycieczki. Z kolei zimą narażeni jesteśmy na opady śniegu czy marznącą mżawkę. A przecież suche stopy to jedno z najważniejszych kryteriów decydujących o poczuciu komfortu. Warto zatem zainwestować w odpowiednie buty wodoszczelne trekkingowe, aby go sobie zapewnić.
Buty wodoszczelne w góry – dlaczego ich potrzebuję?
W Polsce praktycznie przez cały rok możemy się spodziewać opadów deszczu. Szczególnie w górach, gdzie warunki atmosferyczne potrafią się zmienić w przeciągu kilkunastu minut. Wiosną, jesienią oraz zimą buty wodoszczelne trekkingowe są podstawą każdego piechura, a to ze względu na duże ryzyko opadów oraz niską temperaturę. Wędrując po górach nierzadko napotykamy również strumyki czy błotniste podłoże, które musimy pokonać. Tak więc ochrona przed wodą jest nie tyle wskazana, co kluczowa.
Wybierając się na wycieczkę górską należy zadbać o odpowiednie buty trekkingowe wodoszczelne – męskie oraz damskie, w ofercie sklepów znajdziemy ogromny wybór. Szukajmy takich, które zapewnią naszym stopom odpowiednią stabilność i przyczepność, co przełoży się na nasze ogólne poczucie komfortu. Najczęściej buty wodoszczelne trekkinfowe są także wiatroszczelne i gwarantują izolację termiczną.
Wodoodporne obuwie zapewnia bezpieczeństwo. Wilgoć nie dostaje się do środka butów, utrzymując stałą temperaturę wewnątrz oraz ochraniając przed odmrożeniami czy przemoknięciem, a także wychłodzeniem organizmu. Buty górskie wodoszczelne to także zmniejszenie ryzyka obtarć, odparzeń i wszelkiego rodzaju pęcherzy na stopach. Idealnie sprawdzą się w przypadku niejednoznacznych prognoz pogody, gdy chcemy wyjść na szlak, ale występuje prawdopodobieństwo nawet lekkich opadów. Chodzenie po górach w deszczu nie należy do przyjemności, a wręcz odwrotnie – przemoczone stopy mogą znacząco wyziębić organizm.
Szukasz wodoszczelnych butów?
Twój komfort jest dla nas priorytetem!
Sprawdź ofertę i wybierz model dla siebie.Buty trekkingowe wodoszczelne – z membraną czy bez?
Obuwie w góry powinno być wykonane z najlepszej jakości materiałów. Do jego produkcji wykorzystuje się takie, które zapewniają doskonałe właściwości obuwia, a przez to pełną suchość stopom. Minimalizują ryzyko przemoczenia czy przedostawania się wilgoci.
Buty wodoszczelne trekkingowe bez membrany zawdzięczają swoją nieprzemakalność materiałowi, z których zostały wykonane, a mianowicie naturalnej skórze. Nadają się jednak raczej do codziennych spacerów aniżeli wędrówek po górach, gdzie potrzebujemy najwyższego stopnia nieprzemakalności. W szczególności na trasie z dużą ilością strumyków, błota czy śniegu, jeśli lubimy aktywność także podczas zimy. W takim przypadku zaleca się kupno obuwia z membraną, które nie bez powodu zyskały miano butów do zadań specjalnych. Wynikająca z niej nieprzemakalność w połączeniu ze skórą nubukową czy licową stanowi wysokie zabezpieczenie wymagane w górach. Należy jednak pamiętać, iż wraz z wodoszczelnością zmniejsza się oddychalność takiego obuwia, dlatego nie jest ono rekomendowane na upalne lato.
Wodoszczelność butów – z czego to wynika?
Aby buty trekkingowe wodoszczelne, damskie czy męskie, były jednocześnie całkowicie wodoodporne oraz oddychające, muszą być wyposażone w membranę. To ona stanowi pełną gwarancję, że obuwie będzie suche wewnątrz nawet po wielu godzinach marszu w mokrym terenie. Nie istnieje naturalna skóra do wyrobu obuwia, która w pełni chroniłaby przed wnikaniem wody. Skóra zapewnia jedynie ograniczoną nieprzemakalność. Dlatego producenci obuwia górskiego wykorzystują najlepsze i najnowocześniejsze technologie, aby buty były przystosowane na nawet największe ulewy czy opady śniegu.
Buty wodoszczelne trekkingowe z systemem LTX dzięki zastosowaniu innowacyjnej metody membranowania nie posiadają wewnątrz szwów, przez które mogłaby przenikać woda. Technologia ta polega na tworzeniu obuwia z wprasowaną termicznie bezszwową membraną, blokującą wodę, za którą znajdują się pozostałe ważne elementy, takie jak np. gąbki obuwnicze czy materiały podszewkowe.
Membrana gwarantuje nie tylko pełną wodoszczelność. Nosząc obuwie z membraną nie odczuwamy by jego waga się zwiększała w wyniku kontaktu z deszczem czy śniegiem.
Buty trekkingowe dziecięce wodoszczelne – jakie wybrać?
Antypoślizgowa podeszwa i wysoka cholewka – to tylko niektóre z podstawowych cech obuwia dla najmłodszych w góry. Jakie jeszcze powinny być buty trekkingowe dziecięce? Wodoszczelne, aby zapewnić pełny komfort nawet podczas wielogodzinnego marszu czy skakania po kałużach. Przemoczone stopy to prosta droga w kierunku chorób, ale i pęcherzy, otarć czy innych nieprzyjemnych sytuacji. A przecież pełna funkcjonalność i bezpieczeństwo to podstawa w przypadku butów dla dzieci.
Buty wodoszczelne w góry muszą posiadać również sztywną, ale nie za ciężką podeszwę, aby zapewniać przyczepność i wygodę także podczas chodzenia po nierównościach. To szczególnie istotne w przypadku maluchów, ponieważ dzieci uwielbiają biegać, skakać i chodzić po niewytyczonych ścieżkach. W przypadku butów dla dzieci również należy szukać takich z membraną, które będą szczególnie przydatne w okresie wiosenno-jesiennym oraz zimowym. Najmłodsi godzinami potrafią się bawić w śniegu, o ile tylko są odpowiednio ubrani. Na okres letni zaleca się zrezygnować z obuwia z membraną, aby stopy w upalne dni mogły w pełni oddychać i nie przegrzewać się nadmiernie.