Buty zdrowe dla nóg –
jak wybrać najlepsze?

Porady

Wybór butów to nie tylko kwestia panującej mody, czy naszych upodobań. Tak naprawdę, to jakie buty nosimy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, a zwłaszcza zdrowie naszych nóg. Źle dobrane obuwie – czy to za ciasne, zbyt ciężkie, czy też nieprawidłowo wyprofilowane – może powodować natychmiastowe dolegliwości bólowe lub wywoływać konsekwencje zdrowotne, dodatkowo pogłębiające się w miarę upływu czasu. Jak zatem znaleźć buty zdrowe dla nóg, które spełnią nasze oczekiwania i pozwolą cieszyć się najlepszą kondycja przez długi czas? Podpowiadamy.

Wybieramy buty zdrowe dla stóp

Wybór nowych butów za każdym razem wymaga od nas podejmowania wielu decyzji: fason, kolor, cena, wszystko to zwykle bierzemy pod uwagę. Często w tym wszystkim zapominamy o kwestiach zdrowotnych, a to one są przecież najważniejsze. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nieodpowiednie obuwie może wyrządzić naszym stopom i nogom niebywałe szkody. Zaczynając od opuchlizny i dolegliwości bólowych, a kończąc na żylakach, halluksach, a nawet wystąpieniu zatorów. Wybierając buty zdrowe dla stóp, dbamy w istocie nie tylko o nie, ale i o całe nasze ciało. Nosząc odpowiednie obuwie, możemy także uniknąć dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Buty zdrowe dla stóp z pewnością pozwolą zapobiec wielu dolegliwościom, uniknąć wieczornej opuchliny, a także nieprzyjemnego pocenia się stóp. By to osiągnąć, po pierwsze warto wybierać buty, które zapewniają odpowiednią cyrkulacje powietrza. Wilgoć to pożywka dla niebezpiecznych wirusów i grzybów, które mogą wywoływać uciążliwe i trudne do wyleczenia choroby.

Dlatego przy zakupie nowej pary butów koniecznie trzeba zwracać uwagę na ich jakość i to, z jakiego rodzaju materiału zostały zrobione. Wybierajmy buty wygodne i przewiewne, nie zapominając o stabilnej i dobrze wyprofilowanej podeszwie.

Buty zdrowe dla stóp zawdzięczają to miano w dużej mierze właśnie podeszwom, które powinny mieć odpowiednią grubość, posiadać właściwości amortyzujące i gwarantować elastyczność. Lekarze odradzają noszenie obuwia na zupełnie płaskiej podeszwie, taka kilkucentymetrowa jest najlepszym rozwiązaniem. Unikać powinno się balerinek na cienkiej podeszwie, gdyż tego typu buty zupełnie nie zapewniają amortyzacji, a tym bardziej ochrony stóp.

Równie złym rozwiązaniem jest długie noszenie klapek, zwłaszcza typu japonki. Owszem, idealnie sprawdzają się one na basen, czy do chodzenia po plaży, jednak na dłuższą metę mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia stóp. Na rynku obuwniczym znajdziemy oczywiście dobrej jakości klapki, zarówno damskie, męskie, jak i dziecięce, osadzone na solidnej podeszwie, które warto nosić nawet na co dzień.

Buty zdrowe dla nóg – czy mogą być modne?

Określenie buty zdrowe dla nóg wcale nie musi oznaczać kupowania butów ortopedycznych, choć te mają szczególne właściwości i są niezastąpione, gdy już zmagamy się z niektórymi dolegliwościami. Modne, a jednocześnie zdrowe buty dla nóg, powinny spełniać określone wymagania, jednak zupełnie nie ma to wpływu na ich aspekt wizualny. Z powodzeniem znajdziemy „zdrowe buty” w najpopularniejszych i najmodniejszych fasonach.

Czego natomiast lepiej się wystrzegać? Dbając o zdrowie nóg, kobiety powinny przede wszystkim unikać noszenia szpilek na wysokim obcasie, gdyż negatywnie wpływa to na cały układ kostny. Noszenie butów na wysokim obcasie niestety utrudnia prawidłowy przepływ krwi w żyłach i może powodować powstawanie pajączków, a nawet żylaków. Ortopedzi zalecają, by obcas nie był wyższy niż 3 cm. Taka wysokość określana jest jako bezpieczna i optymalna, nie ogranicza ruchomości, ani też nie niesie niebezpieczeństwa urazów stawu skokowego.

Wiele badań wskazuje na nieprawidłowości związane z noszeniem wysokich obcasów i zupełnie pomija w tym kwestie wygody tego rozwiązania. A przecież nie wszystkie szpilki są niewygodne. Jednak noszenie obcasów nie pozwala na równomierne rozłożenie się ciężaru, co w efekcie skutkuje wieloma schorzeniami, a nawet zwyrodnieniami.

Szpilki i inne buty na wysokim obcasie można zastąpić ich niższą wersją. Dobre będą także buty na koturnie, zwłaszcza gdy będzie ona odpowiednio wyprofilowana.

Buty zdrowe dla nóg dla mężczyzn – co to znaczy?

 Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o buty zdrowe dla nóg dla mężczyzn, będą te wykonane ze skóry. Dotyczy to zarówno butów do noszenia na co dzień, do pracy, jak i wizytowych. Buty męskie powinny mieć niewysoki, szeroki obcas, tak by ciężar ciała mógł rozkładać się równomiernie. Zapobiega to przeciążeniom i odciąża staw skokowy w trakcie chodzenia.

Dużą rolę w konstrukcji męskiego obuwia odgrywa podeszwa, powinna być ona wyprofilowana w taki sposób, by zapewniać jak najlepsze podparcie oraz ograniczać wszelkie naciski, zwłaszcza podczas wielogodzinnego noszenia. Również buty dla aktywnych fizycznie powinny być dobierane wyjątkowo starannie. Niezależnie od tego, czy to buty do biegania, gry w tenisa, trekkingu, czy wyczynowego chodzenia po górach, najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo. Zwracajmy zatem uwagę na ich jakość oraz sposób wykonania i wybierajmy pewne marki, od sprawdzonych producentów.