Czy buty się rozejdą? Poznaj najlepsze sposoby, aby im w tym pomóc

Porady

Zdarza się, że po zakupie nowej pary butów, nie jesteśmy do końca zadowoleni z wybranego rozmiaru. Okazuje się bowiem, że nasz nowy nabytek jest … odrobinę za ciasny. Może to wynikać w wielu przyczyn, na które nie do końca mamy wpływ. Zastanawiamy się wtedy, czy buty się rozejdą, czy może jednak trzeba je będzie zwrócić. Noszenie zbyt ciasnych butów – nawet jeśli bardzo nam się podobają – ma niestety negatywny wpływ na kondycję naszych stóp. Może powodować otarcia i inne dolegliwości bólowe. W wielu przypadkach można oczywiście liczyć na to, że obuwie może się troszeczkę rozejść wraz z upływem czasu. To zależy zwłaszcza od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane buty. Gdy jednak nie chcemy czekać i liczyć na łut szczęścia, koniecznie musimy szukać sprawdzonych sposobów, które im w tym pomogą.

Czy buty skórzane się rozejdą? Oto jest pytanie

Buty ze skóry charakteryzują się tym, że aby odpowiednio dopasowały się do kształtu naszych stóp, trzeba je zwykle rozchodzić. Proces ten może przebiegać błyskawicznie, ale też może trwać przez długi czas. Wszystko uzależnione jest od typu butów i rodzaju skóry, z jakiej zostały wykonane.

Skórzane buty wyróżniają się tak naprawdę największą elastycznością. Naturalna skóra się „poddaje” –dobrze rozchodzi się zwłaszcza pod wpływem wysokich temperatur. Trzeba jednak bardzo uważać, by nie były one zbyt wysokie, gdyż to mogłoby spowodować rozklejenie się innych elementów. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy skórzane buty się rozejdą, jest noszenie ich w domu, uprzednio zakładając na stopy grube skarpety lub umieszczając wewnątrz butów specjalne wkładki. Sposób ten jest całkowicie bezinwazyjny i w pełni bezpieczny, a przy regularnym stosowaniu, także bardzo skuteczny.

Kluczem do tego by skórzane buty stały się wygodne dla naszych stóp, może okazać się także ich odpowiednie nawilżenia od wewnętrznej strony. W tym przypadku wystarczy użyć niewielkiej ilości tłustego lub nawilżającego kremu. Może być to znajdujący się w każdym domu krem do rąk lub twarzy. Krem ten wcieramy wewnątrz butów i pozostawiamy do wchłonięcia. Następnie usuwamy nadmiar przy pomocy czystej ściereczki i zwyczajnie nosimy buty. Jeżeli efekt nie będzie zadowalający, czynność powtarzamy.

To, czy buty lakierowane się rozejdą, jest już odrobinę bardziej skomplikowane, gdyż skóra lakierowana charakteryzuje się nieco większą sztywnością.

Tu pomocne mogą okazać się specjalistyczne preparaty, dostępne w sklepach obuwniczych. Stosowane zgodnie z instrukcją, skutecznie pomagają w szybkim dopasowaniu się butów do stóp i czynią je wygodniejszymi. Do wyboru mamy zarówno kremy, pianki, jak i spraye, które wnikają do wnętrza materiału i rozluźniają jego włókna.

Babcine sztuczki – czy buty ze skóry ekologicznej się rozejdą?

Skóra ekologiczna, choć z wyglądu do złudzenia przypomniana skórę naturalną, wcale nią nie jest. Co za tym idzie, nie ma tych samych właściwości, jeśli chodzi o strukturę i podatność na rozciąganie. Zatem to, czy buty ze skóry ekologicznej się rozejdą, może nie być tak oczywiste, jak w przypadku skóry naturalnej. Na szczęście, jeżeli nie chcemy stosować specjalistycznych preparatów dostępnych w sklepach, bojąc się o trwałość naszych butów, możemy użyć starych metod naszych babć, które z powodzeniem stosowały je wtedy, gdy nie było innych sposobów.

Pierwsza metoda polega na umieszczeniu we wnętrzu obuwia zwiniętych, zmoczonych skarpet lub kawałków materiału. Nie powinny one być jednak zbyt mokre, aby nie przemoczyć, a tym samym nie uszkodzić butów.  Po kilku godzinach w ich miejsce należy włożyć zwinięte gazety lub papierowy ręcznik, dzięki czemu wnętrze butów osuszy się, jednocześnie dalej się rozciągając.

W celu uelastycznienia butów ze skóry ekologicznej, można zastosować także domowy olej kuchenny lub olejek rycynowy, przy pomocy którego nacieramy problematyczne miejsca. Jest to najbardziej skuteczne w przypadku butów, które obcierają w konkretnym miejscu, gdyż działa punktowo. Jeżeli zmagamy się z uciskiem w części piętowej, można natrzeć to miejsce alkoholem – najlepiej by był to spirytus – a następnie, zwyczajnie chodząc w butach, starać się rozciągnąć dany ich fragment.

Ciut nowszym, jednak nadal domowym i bezpiecznym sposobem, który może pomóc w rozejściu się butów ze skóry ekologicznej, jest umieszczenie ich w zamrażarce i pozostawienie tam na kilka godzin. Do butów uprzednio wkładamy woreczki z wodą, które zamarzając, będą delikatnie rozciągać nasze obuwie.

Nowoczesne metody – czy buty do biegania się rozejdą?

Buty do biegania to nieodzowny element wyposażenia każdego biegacza. Powinny być zatem wygodne, komfortowe oraz dawać poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Buty do biegania najczęściej wykonane są z miękkich i elastycznych materiałów, które z czasem doskonale dopasowują się do kształtu stóp, co wpływa na ich prawidłowe ułożenie i ogranicza ryzyko kontuzji.

Nowe buty do biegania powinny więc bardzo szybko dopasować się do kształtu naszych stóp, wystarczy jedynie zakładać je regularnie i stopniowo się do nich przyzwyczajać. Jeżeli jednak nadal będziemy odczuwać dyskomfort w czasie treningów, warto zastosować metodę z noszeniem grubszych skarpet i delikatnym rozciąganiem butów od wewnątrz.