Buty trekkingowe stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Jest to oczywiście bardzo dobra wiadomość, że na górskich szlakach spotykamy już coraz mniej osób w nieodpowiednio dobranym obuwiu. Ma to pozytywny wpływ przede wszystkim na ich bezpieczeństwo, a to bardzo ważne. To, że buty trekkingowi są najlepszym rozwiązaniem na wędrówki i wycieczki w rejonach górskich, wie każdy miłośnik takich wypraw. Ale czy buty trekkingowi nadają się na zimę? Czy poradzą sobie w takich trudnych warunkach?
Zalety butów trekkingowych
Większości osobom wydaje się, że buty trekkingowe zostały stworzone w celu uprzyjemniania pieszych wędrówek szlakami górskimi o zróżnicowanym stopniu trudności. Z założenia jednak powstały one do poruszania się po terenach o wysokim stopniu trudności, czyli tych najbardziej wymagających. Obecnie jednak buty określane mianem trekkingowych spotykamy zarówno w specjalistycznych sklepach sportowych, jak i tych z asortymentem do wypraw typowo górskich. Buty trekkingowe są szeroko dostępne, ich popularność jest bardzo duża, dlatego nikogo nie dziwi ich widok na nogach tysięcy turystów. Noszą je kobiety, mężczyźni, a nawet małe dzieci.
Buty trekkingowe dzielimy na te krótsze, przed kostkę oraz te z wyższą cholewką i z wiązaniem sięgającym kilka centymetrów nad nią. Zarówno jedne jak i drugie posiadają wiele istotnych z punktu widzenia osoby noszącej zalet. Przede wszystkim gwarantują niebywały komfort chodzenia oraz wygodę, dlatego pozwalają pokonywać wiele kilometrów każdego dnia. Po drugie buty trekkingowe gwarantują bezpieczeństwo. Chronią stopy, stabilnie utrzymują kostki, mają bardzo dobrą przyczepność. Większość modeli posiada także właściwości zapobiegające przedostawaniu się wilgoci do wnętrza, a nawet kanaliki odprowadzające wodę z podeszwy.
Buty trekkingowe są także solidne i wytrzymałe, dlatego mamy pewność, że będą nam służyć przez wiele lat. Ale czy buty trekkingowe nadają się na zimę?
Czy buty trekkingowe to buty zimowe?
Czy solidne wykonanie butów trekkingowych sprawia, że nadają się one do chodzenia po głębokim i mokrym śniegu? Czy buty trekkingowe nadają się na śnieg i nie stracą swoich właściwości, gdy będziemy w nich chodzić po szlakach w miesiącach zimowych? Okazuje się, że wiele osób zadaje sobie te pytania. Wydawać by się mogło, że skoro buty trekkingowe mają tak dobre parametry, z pewnością muszą nadawać się także do noszenia zimą, ale czy jest tak w rzeczywistości? Tę kwestię koniecznie trzeba sprawdzić. Tym bardziej, że specyficzne zimowe warunki, a zwłaszcza bardzo niskie temperatury, stawiają przed butami wiele wymagań, a nawet wyzwań, które mogą okazać się niezwykle trudne do pokonania.
Gdy zadamy producentom obuwia pytanie, czy buty trekkingowi nadają się na zimę, bez wątpienia uzyskamy niejednoznaczne odpowiedzi. Tym bardziej, jeśli nie mamy do czynienia z butami od początku określonymi jako zimowe. Okazuje się jednak, że buty trekkingowe w większości przypadków mogą doskonale sprawdzić się w zimowych warunkach, muszą jednak spełniać określone wymagania. Bo oczywiście nie każde buty będą dobre na zimę. Zwłaszcza te w wersji przed kostkę zupełnie nie sprawdzą się w głębokim śniegu, który przedostanie się w szczelinę między nimi a nogawką spodni i będzie powodował dyskomfort. Można oczywiście stosować specjalne osłony, ale to tylko chwilowe rozwiązanie.
Zimowe wyprawy – jakie obuwie sprawdzi się w śniegu i mrozie?
Górskie szlaki są zawsze wymagające, ale w okresie zimowym, kiedy pokrywa je gruba warstwa śniegu, wymagania te zdecydowanie rosną. Tym bardziej, że pod śniegiem może znajdować się dodatkowo bardzo niebezpieczna warstwa lodu. Decydując się na wyprawę o tej porze roku, koniecznie trzeba zabrać ze sobą sprzęt najwyższej jakości, w tym oczywiście odpowiednie obuwie i ciepłą odzież zapewniającą komfort termiczny. Czy buty trekkingowe nadają się na śnieg? Czy zapewnią nam bezpieczeństwo i pozwolą przetrwać długie godziny wędrówek w zmiennych i niesprzyjających warunkach pogodowych? Bez wątpienia dobrej jakości buty trekkingowe to jeden z lepszych wyborów, jeśli chodzi o piesze wędrówki, także zimą.
Buty trekkingowe do chodzenia po śniegu koniecznie muszą być nieprzemakalne. Wilgoć pod żadnym pozorem nie może przedostać się do ich wnętrza. Kupując zimowe buty trekkingowe, warto wybierać modele z wyższą cholewką oraz wyposażone w specjalne membrany, które właśnie zapobiegną przedostawaniu się śniegu i wilgoci do wnętrza. Membrany te to nie tylko ochrona przed nadmiarem wilgoci, ale też oddychalność – kolejna ważna cecha, wpływająca na komfort noszenia.
Nie można zapominać o najważniejszym, czyli zapewnieniu stopom komfortu termicznego. Podeszwy butów muszą być wykonane z odpowiednich tworzyw, które zapewnią przyczepność nawet w bardzo trudnych warunkach, a jednocześnie skutecznie odizolują stopy od zimnego podłoża. Z powodzeniem znajdziemy takie buty w sklepach, czy to obuwniczych, czy typowo sportowych. Odpowiadając więc na pytanie, czy buty trekkingowe nadają się na zimę, śmiało można powiedzieć, że tak, o ile posiadają określone parametry.