Za każdym razem, kiedy kupujemy nowe buty, staramy się im dokładnie przyjrzeć. I choć nawet przymierzamy je kilkukrotnie, po jakimś czasie może okazać się, że niestety są dla nas niewygodne lub tez posiadają inne istotne wady. Co w takim razie możemy zrobić? Czy powinniśmy nadal nosić niewygodne buty licząc na to, że z czasem dopasują się do kształtu naszych stóp i przestaną uwierać, czy może od razu je reklamować? Takie same wątpliwości pojawiają się w przypadku obuwia, które zaczyna farbować. Czy można reklamować niewygodne buty lub farbujące, a jeśli tak, to jak zrobić to skutecznie? Jak wygląda reklamacja w CCC? Wyjaśniamy te kwestie poniżej.
Czy można reklamować niewygodne buty?
Jest wiele wad obuwia, które podlegają reklamacji, ale czy niewygodne buty można do nich zaliczyć? Z pewnością to, że nasze nowe buty są niewygodne, jest istotnym powodem, który sprawia, że nie możemy ich nosić. Niewygodne buty obcierają, uciskają, powodują nawet bolesne i trudno gojące się rany. Nosząc je, niestety szkodzimy sobie i narażamy się na poważne konsekwencje zdrowotne. Jedyne co przychodzi do głowy w takim momencie, to zareklamowanie obuwia w sklepie, w którym zostało ono zakupione. Jednak wraz z tym pomysłem pojawiają się wątpliwości czy reklamacja taka zostanie w ogóle uwzględniona?
Zatem czy można reklamować niewygodne buty? Kwestia ta dla wielu osób nie wydaje się wcale oczywista. Okazuje się jednak, że to, iż buty są dla nas niewygodne, może mieć wiele przyczyn. W jednym przypadku może okazać się, że zostały źle dobrane do kształtu stóp, ale może się także zdarzyć, że nasze nowe buty posiadają istotne wady konstrukcyjne. Wady te powstają na etapie produkcji obuwia, a ich głównym powodem jest błędne lub niestaranne wykonanie. Co ważne, ujawnienie wad konstrukcyjnych lub technologicznych następuje dopiero na etapie użytkowania danych butów. Mogą się one objawiać właśnie przez to, że buty są dla nas niewygodne.
Do najczęstszych wad konstrukcyjnych obuwia należą:
– źle osadzone/wyprofilowane obcasy,
– zbyt wysokie cholewki względem kostek,
– błędnie wykonane łączenia i szwy w niewłaściwych miejscach,
– niewłaściwy materiał.
Czy można reklamować farbujące buty?
Farbujące buty to prawdziwa zmora dla użytkowników. Barwnik może pozostać na skarpecie, ale także zafarbować same stopy, co jest niezwykle uciążliwe i problematyczne. Okazuje się jednak, że buty, które farbują, wcale nie tak łatwo zareklamować. Wielu producentów obuwia uważa bowiem, że przyczyną farbujących butów może być ich niewłaściwe użytkowanie, nadmierna potliwość stóp, przemoczenie butów, a nawet zaburzone pH osoby noszącej dane obuwie.
Zatem czy można reklamować buty, które farbują? Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby to zrobić, jednak bardzo często reklamacje te nie zostają uznane. Reklamacja z pewnością będzie uzasadniona w przypadku, gdy nasze buty farbują już przy pierwszym założeniu, oznacza to bowiem, że popełniono błędy już na etapie produkcji danego obuwia. Być może zostały użyte nieprawidłowe materiały, a to jest istotna wada konstrukcyjna. Zdecydowanie trudniej będzie w momencie, gdy farbowanie uwidoczni się po dłuższym czasie noszenia butów. Najlepiej jednak od początku zadbać o odpowiednią pielęgnację, zarówno butów, jak i stóp. Tym sposobem, jeśli buty są wykonane prawidłowo, będziemy w stanie uniknąć przykrych niespodzianek w postaci farbowania.
Czy w CCC można reklamować buty bez paragonu?
Pierwszą czynnością, jaką wykonujemy, gdy okazuje się, że musimy zareklamować nasze buty, jest szukanie dowodu ich zakupu. Ale czy paragon faktycznie jest do tego niezbędny? Pytanie to pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy buty w popularnych sklepach i nie ulega wątpliwości, że pochodzą one właśnie stamtąd. Czy w CCC można reklamować buty bez paragonu, czy może obędzie się bez niego? Najlepszym sposobem, aby uzyskać pewność czy paragon jest istotnie potrzebny, będzie sprawdzenie zapisów w regulaminie sklepu, a także obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa.
Okazuje się, że aby zareklamować buty w tym popularnym sklepie paragon wcale nie jest potrzebny. W zależności od tego, czy buty zostały zakupione w sklepie stacjonarnym, czy za pośrednictwem sklepu internetowego, do reklamacji będziemy potrzebować nieco innych dokumentów.
Zakupy dokonane w Internecie najczęściej potwierdzane są wiadomością e-mail. Często też zapisywane są w historii aplikacji, dlatego nie powinno być żadnych trudności z ich udowodnieniem. Jako dowód zakupu w sklepie stacjonarnym wystarczy zaś przedstawić potwierdzenie wykonania przelewu z konta bankowego: może być to wyciąg z banku lub potwierdzenie płatności w aplikacji.
Znane są przypadki, gdzie do złożenia reklamacji wystarczyło potwierdzenie świadka będącego przy samym zakupie lub też samo uznanie zakupu przez sprzedawcę. Podsumowując, sprzedawca w sklepach CCC nie może wymagać od klienta przedłożenia paragonu, aby ten mógł zareklamować buty, zatem na pytanie, czy w CCC można reklamować buty bez paragonu,śmiało możemy odpowiedzieć, że tak. Co ważne, podstawą złożenia reklamacji może być zarówno rękojmia, jak i gwarancja na dany produkt.