Mówi się, że zamsz nie jest odpowiednim materiałem do produkcji zimowego obuwia, jednak czy aby na pewno? Buty zamszowe są niezwykle eleganckie i stylowe, dlatego ciężko odmówić sobie przyjemności ich noszenia nawet w mroźne i zimowe dni. Co zatem robić, by nasze zamszowe buty nie uległy zniszczeniu ani uszkodzeniu za sprawą negatywnego wpływu czynników atmosferycznych na ich delikatną powierzchnię? Przede wszystkim należy się o nie odpowiednio troszczyć. Poniżej podpowiadamy, jak dbać o zamszowe buty zimą.
Jak dbać o zamszowe buty zimą – praktyczne porady
Zamsz jest wyjątkowym rodzajem skóry i dlatego też wymaga specjalnej troski. Przede wszystkim należy troszczyć się o buty zamszowe już od samego początku ich posiadania, a w okresie zimowym robić to ze zdwojoną siłą. Sposobów i podpowiedzi na to, jak dbać o zamszowe buty zimą, znajdziemy z pewnością co niemiara, zwłaszcza w Internecie. Jednak przy tak delikatnym materiale, warto skupić się na wiarygodnych i sprawdzonych poradach, gdyż niektóre uszkodzenia mogą okazać się niestety nieodwracalne.
Przejdź przez życie suchą stopą!
Sprawdź naszą ofertę:
wybierz model idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!Wśród wielu sposobów na zadbanie o buty z zamszu w okresie zimowym znajdziemy także bezpieczne i sprawdzone domowe metody. Jednak którejkolwiek z metod byśmy nie wybrali, najważniejsze jest zawsze to, by nie narażać zbytnio naszych butów na kontakt z wilgocią, gdyż przemoczenie jest niezwykle niebezpieczne dla tego typu materiału. Zatem przy odpowiedniej dbałości o zamszowe buty zimą będziemy mogli nosić je bez jakichkolwiek obaw i na każdą okazję.
Czyść buty z zamszu po każdym użyciu
Buty zamszowe zwłaszcza zimą muszą być nienagannie czyste, dlatego najlepiej jest czyścić je każdorazowo po powrocie do domu. Jeżeli będziemy usuwać świeży brud, będzie to o wiele szybsze i prostsze niż gdybyśmy musieli mierzyć się z zaschniętymi już plamami. Najlepszym narzędziem, niezwykle pomocnym w utrzymaniu czystości naszych zamszowych butów, będzie specjalnie do tego przeznaczona szczoteczka z delikatnym włosiem. Dobrym narzędziem do czyszczenia zamszowych butów są także specjalne gumki, przypominające szkolne gumki do ścierania. Gumki te doskonale radzą sobie z różnego rodzaju zabrudzeniami, a nawet drobnymi odbarwieniami, dlatego polecane są nawet w trudniejszych przypadkach i przy zaschniętym brudzie.
W okresie zimowym nasze buty narażone są na dodatkowe zagrożenie, jakim jest kontakt z solą, służącą do usuwaniu lodu i gołoledzi z chodników, ale i dróg. Sól ta może mieć niestety bardzo niekorzystny wpływ na nasze obuwie. Nieusunięta we właściwym czasie spowoduje z pewnością nieodwracalne szkody, takie jak odbarwienia i uszkodzenia materiału. Dlatego koniecznie trzeba szybko reagować i w najkrótszym możliwie czasie usuwać resztki soli z butów, a dodatkowo stosować specjalne preparaty ochronne, które zapobiegną głębszemu wnikaniu soli do wnętrza.
Jednym ze sposobów, sprawdzających się w walce z solą na butach, jest czyszczenie ich ściereczką delikatnie zwilżoną w roztworze wody i octu, który znajdziemy chyba w każdym domu. Sposób polecany jest zwłaszcza z uwagi na to, że taki roztwór czyści skutecznie, a przy tym jest delikatny dla zamszu.
Odpowiednia ochrona to podstawa
Buty z zamszu, jak każde inne, mogą służyć nam latami, o ile tylko będziemy się odpowiednio o nie troszczyć. Najważniejszym elementem jest zabezpieczanie obuwia za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych preparatów, jest to praktycznie podstawowe działanie w przypadku zamszu. W sprzedaży dostępne są zarówno środki w sprayu, jak i bezbarwne impregnaty w płynie – ważne, by stosować je regularnie i od samego początku posiadania zamszowych butów. Jeśli sklep obuwniczy, w którym kupujemy buty, oferuje usługę impregnacji butów u siebie, warto z niej skorzystać.
Konserwacja, czy też impregnacja zamszowych butów, jest niezwykle prosta, wystarczy tylko o niej pamiętać. Używają preparatów przeznaczonych do ochrony tego rodzaju obuwia, tworzymy na nim warstwę ochronną, która sprawia, że buty są zabezpieczone przed wieloma szkodliwymi czynnikami, w tym także przed nadmiarem wilgoci. Impregnacja nie jest czymś, co robimy raz na całe życie i koniecznie trzeba ją co jakiś czas powtarzać. Tylko tym sposobem przedłużymy żywotność zamszowego obuwia i zabezpieczymy je przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, które w zimie są najbardziej dokuczliwe.
Jednym z kluczowych elementów dbałości o zamszowe obuwie jest także odpowiednie ich przechowywanie. Bardzo istotne jest, aby przechowywane buty były zawsze suche i czyste. Największym zagrożeniem dla zamszu jest odkładanie mokrych od śniegu butów w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła. Działanie takie może spowodować wiele szkód. Do najpoważniejszych należą odbarwienia i odkształcenia materiału. Dzieje się tak dlatego, że skóra zamszowa jest niebywale podatna na wszelkiego rodzaju zgniecenia. Nie wolno także suszyć zamszowych butów w sposób mechaniczny. Nawet jeśli lekko przemokną, pozwólmy im na powolne schnięcie w temperaturze pokojowej. Do wnętrza butów warto włożyć papierowe ręczniki lub gazety, aby nieco przyśpieszyć cały proces.