Czy tego chcemy, czy nie zdarza się, że nasze buty ulegają różnych uszkodzeniom, mniej lub bardziej widocznym, jednak wielokrotnie wymagającym naprawy. W zależności od rodzaju butów i tego, z czego zostały wyprodukowane, istnieją różne metody, dzięki którym pozbędziemy się uszkodzeń. Jednym ze sposobów jest klejenie butów, jednak czy sposób ten jest trwały oraz skuteczny i co najważniejsze, czy można wykonywać go samodzielnie we własnym domu? Podpowiadamy.
Klejenie podeszwy buta
Odklejenie podeszwy to najczęściej pojawiające się uszkodzenie naszych butów, z którym każdy choć raz pewnie się spotkał. Gdy tylko problem ten się pojawia, klejenie podeszwy buta nasuwa nam się na myśl jako pierwszy i najszybszy sposób na naprawienie tego mankamentu. W końcu w większości butów podeszwy są właśnie elementem klejonym i taki sposób naprawy wydaje się zwyczajnie optymalny. Jednak, czy klejenie podeszwy buta jest tak proste i szybkie jak by się mogło wydawać?
Jak poprawnie przykleić podeszwę w bucie? Po pierwsze trzeba wyposażyć się w specjalnie do tego przeznaczony klej. Z pewnością znajdziemy taki w sklepach i to niekoniecznie typowo obuwniczych, ale też tzw. wielobranżowych. Jeśli nie mamy dostępu do takiego sklepu, wtedy najłatwiej wyszukać klej do klejenia podeszwy w jednym ze sklepów internetowych i zwyczajnie go zamówić. Niestety wydłuży to cały proces, gdyż trzeba będzie czekać na dostawę, czasem nawet kilka dni.
W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem może okazać się klejenie butów kropelką. Ten klej jest niezwykle mocny i łatwo dostępny, ponadto ma uniwersalne zastosowanie, co z pewnością będzie pomocne. Klejenie butów kropelką może być jednak tylko tymczasowym rozwiązaniem, gdyż większość butów ma twarde i elastyczne podeszwy, które będą wymagały zastosowania bardziej specjalistycznych produktów. Kropelka to także klej o dość agresywnym działaniu, dlatego nie zaleca się używania go do klejenia delikatnych powierzchni.
Klejenie podeszwy buta będzie wymagało także uprzedniego jej oczyszczenia i osuszenia, gdyż jeśli but jest wilgotny, zwyczajnie się nie sklei. Po wysuszeniu i wyczyszczeniu wystarczy wprowadzić odpowiednią ilość kleju w miejsce, które uległo uszkodzeniu, a następnie przycisnąć i zostawić na jakiś czas. Po upływie określonego czasu, sprawdzamy czy zabieg się udał. Jeśli tak, buty nosimy, jak dawniej. Wszystko także zależy od tego, jaki klej zastosujemy. Aby uzyskać jak najlepszy rezultat, stosujmy się do zaleceń producenta, które znajdziemy na opakowaniu.
Szukasz solidnych butów?
U nas estetyka idzie w parze z jakością!
Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się osobiścieKlejenie butów – jak to zrobić poprawnie?
Klejenie obuwia wydaje się być prostym i niewymagającym żadnych specjalistycznych umiejętności zajęciem. Jednak by efekt naszego działania był zadowalający, a co najważniejsze utrzymywał się przez długi czas, należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami. Klejenie butów należy rozpocząć od doboru odpowiedniego kleju oraz techniki działania. Oczywiście, gdy oddajemy buty do szewca, to on wybiera najlepsze produkty i wykonuje całą naprawę w sposób profesjonalny. Gdy jednak zdecydujemy się na samodzielną naprawę, cała odpowiedzialność za rezultat spada na nas, dlatego trzeba się szczególnie przyłożyć do pracy.
Gdy mamy już dobrany odpowiedni klej do naszych butów, możemy przystąpić do działania. Zaczynamy od dokładnego czyszczenia butów i odtłuszczenia fragmentów, które będą wymagały naprawy. Robimy to ostrożnie i powoli, tak by jeszcze bardziej nie uszkodzić obuwia. Nasze działanie może być nieco inne w zależności od tego, jaki fragment obuwia uległ zniszczeniu.
Klejenie obuwia powinno odbywać się w sposób precyzyjny, dlatego wykonując tę czynność nie warto się spieszyć. Klej możemy nakładać na różne sposoby, w zależności od potrzeb. Można wykorzystać do tego mały cienki pędzelek, wtedy zrobimy to precyzyjnie, a co najważniejsze – uda nam się dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i zakamarków.
Jeśli kleimy ze sobą dwie warstwy, wtedy klej nakładamy bardzo cienką warstwą na każdą z nich. Zbyt duża ilość kleju jest tu niewskazana, gdyż po złączeniu warstw nadmiar kleju mógłby wypłynąć, tworząc trudną do usunięcia plamę. Klej często potrzebuje chwili na odparowanie, dlatego po jego nałożeniu czekamy określony czas zanim połączymy warstwy ze sobą. Jeśli chcemy przyspieszyć efekty, możemy za pomocą domowej suszarki do włosów podgrzać klej, dzięki temu uzyskamy nie tylko szybszy, ale i mocniejszy efekt. W zależności od rodzaju kleju, proces schnięcia może trwać nawet do 12 godzin. Po tym czasie buty będą gotowe do użytku.
Klejenie butów trekkingowych
Buty trekkingowe są dość specyficzne, dlatego też wymagają szczególnej ostrożności, jeśli chodzi o wszelkie naprawy, a zwłaszcza próby ich klejenia. Stosowane w nich materiały bardzo często mają określone właściwości, które można by uszkodzić, zwłaszcza stosując nieodpowiednie preparaty. Mowa tu głównie o membranach i tworzywach zapobiegających przedostawaniu się wilgoci do wewnątrz. Dlatego też klejenie butów trekkingowychnajlepiej jest powierzyć specjalistom, którzy zadbają o nie w profesjonalny sposób.
Samodzielneklejenie butów trekkingowych może okazać się jednak konieczne, zwłaszcza na szlaku, gdy nie mamy innych możliwości działania. Dlatego wybierając się w dłuższą podróż, warto mieć ze sobą małą tubkę kleju, która może uratować naszą wyprawę i pomóc bezpiecznie wrócić do domu.
Zbliża się zima a Ty chcesz mieć pewność, że Twoje obuwie jest niezawodne? Postaw na śniegowce VIGUR PRO 3820. To solidny wybór dla osób ceniących komfort, jakość i styl. Zapewnią Ci ciepło, suchość i bezpieczeństwo w każdych zimowych warunkach.