Podeszwa buta – dlaczego jest istotna?

Porady
Podeszwa buta – dlaczego jest istotna

Podeszwa buta stanowi jego fundamentalny element, jest bowiem podstawą, bez której but zasadniczo nie może istnieć. Podeszwy butów – w zależności od kształtu, grubości oraz materiału, z jakiego zostały zrobione – spełniają ponadto różne dodatkowe funkcje. W niektórych przypadkach, poza swoim fundamentalnym zadaniem, stanowią element ozdobny, wyróżniający konkretne buty na tle innych i czyniący je wyjątkowymi.

Podeszwy butów – najważniejsze funkcje

W zależności od typu i konkretnego przeznaczenia naszego obuwia podeszwy mogą pełnić różne funkcje. Wszystkie one jednak spełniają jedno zasadnicze zadanie – odpowiadają za izolację stopy od podłoża. Izolacja ta jest niezwykle ważna zarówno przy codziennym użytkowaniu obuwia, jak i w bardziej wymagających sytuacjach. Poza izolacją, podeszwy chronią także stopy przed skaleczeniami i innymi poważnymi zagrożeniami.

Wsparcie i ochrona stóp odgrywają zasadniczą rolę zwłaszcza w specjalistycznym obuwiu roboczym, gdy w czasie pracy istnieje ryzyko uszczerbku na zdrowiu, dlatego tu podeszwy butów muszą być niezawodne. W przypadku butów roboczych ich podeszwy dobieramy odpowiednio do zagrożeń, z jakimi możemy mieć do czynienia. Zatem mogą się one różnić grubością, bieżnikiem, materiałem z jakiego powstały, a także specjalistycznymi właściwościami.

Podeszwy butów roboczych praktycznie zawsze mają właściwości antypoślizgowe. Niektóre zawody wymagają, by podeszwy zabezpieczały także przed potencjalnymi przebiciami. Podeszwy te najczęściej powstają z gumy. Obuwie z taką izolacją noszą przede wszystkim elektrycy i pracownicy mający do czynienia z prądem elektrycznym.

Antypoślizgowa podeszwa do buta

Mokre lub śliskie podłoże stanowi spore zagrożenie, dlatego też poruszając się po takich powierzchniach powinniśmy wybierać buty wyposażone w specjalne podeszwy antypoślizgowe. Podeszwy butów roboczych o właściwościach antypoślizgowych to podstawa w wielu zawodach. Gumowa podeszwa buta to najlepszy wybór, jeśli chodzi o właściwości antypoślizgowe. Podnoszą one bezpieczeństwo użytkownika, zapewniają stabilność i przyczepność do podłoża.  

Gumowa podeszwa buta to także najlepsza opcja, gdy wybieramy się w góry, czy to na wspinaczkę, czy też na trekking. Jej antypoślizgowe właściwości doskonale sprawdzają się w kontakcie ze śliskimi powierzchniami, a elastyczność sprawia, że bez problemu poruszamy się po nierównym terenie. Dla niektórych minusem może okazać się skrzypiąca podeszwa buta, jednak, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, nie powinno mieć to znaczenia.

Podeszwy spody do butów – rodzaje

Poszczególne rodzaje spodów do obuwia mają wpływ nie tylko na jego wygląd, ale przede wszystkim przeznaczenie. Najczęściej stosowane podeszwy do butów wykonywane są z gumy. Gumowa podeszwa buta spotykana jest w butach miejskich, turystycznych, sportowych, wizytowych i wielu innych. Jej największą zaletą jest bardzo duża odporność na uszkodzenie, ale i naturalne zużycie. Poza tym gumowa podeszwa buta zapewnia optymalną przyczepność niemalże do każdego podłoża. Gumowe podeszwy charakteryzują się wysokim stopniem elastyczności, dzięki czemu swobodnie można dopasowywać je do konkretnych wymagań, czy też własnych potrzeb.

 

Podeszwy butów roi się też ze specjalnego kauczuku i termokauczuku. Ich najważniejszą cechą są właściwości antypoślizgowe, dlatego często stosowane są w butach zimowych, jak i specjalistycznych butach roboczych.

Kauczukowe podeszwy butów gwarantują przyczepność nawet na bardzo śliskiej nawierzchni, a ponadto dzięki swoim właściwościom termicznym zapewniają ochronę przed wychłodzeniem. Sprawdzają się nawet przy bardzo niskich temperaturach i pozwalają przebywać na zewnątrz w całkowicie bezpiecznych warunkach.

Często spotykamy również podeszwy wykonane z korka. W tym przypadku najlepiej prezentuje się wysoka podeszwa buta, która gwarantuje stylowy i oryginalny wygląd. Ich zaletą jest naturalność – podeszwy wykonane z drzewa korkowego mają doskonałe właściwości, nie odkształcają się, ani nie deformują nawet przy intensywnym użytkowaniu.

 

podeszwa buta

Zabezpieczenie podeszwy buta – sprawdzone metody

Podeszwy spody do butów są ich integralną częścią, niestety przez bezpośredni kontakt z podłożem zużywają się one najszybciej. Dotyczy to zwłaszcza skórzanej podeszwy buta, która choć niewątpliwie ma wiele zalet, jest bardzo podatna na ścieranie, a co za tym idzie – szybkie zużycie. Zabezpieczenie podeszwy buta wydaje się tu jedynym rozwiązaniem mogącym przedłużyć ich żywotność. Skórzane podeszwy dopasowują się do anatomicznych kształtów stóp, sprawiają, że całe buty mogą oddychać, niestety chłoną także wodę, przez co stają się śliskie i niebezpieczne. Piszcząca podeszwa buta po namoczeniu również bywa irytująca.

Zabezpieczenie podeszwy buta może polegać na jej impregnacji, do czego stosujemy oczywiście specjalistyczne preparaty. Jednym ze znanych sposobów na zabezpieczenie podeszwy buta, zwłaszcza skórzanej, jest zelowanie. Zamontowanie gumowej zelówki nie tylko zapobiega jej uszkodzeniom, ale również poprawia przyczepność butów. Malowanie podeszwy butów to z kolei sposób na ich odnowienie i poprawę wyglądu.