Wybieramy dobre buty w góry – cenne wskazówki

Obuwie ochronne

Piesze wycieczki po górach mają w sobie coś niesamowitego. Przez całą drogę na szczyt otacza nas wyjątkowa przyroda, by w końcu, po dotarciu do celu, podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy. Świat widziany z góry wygląda majestatycznie! Aby górska wędrówka była bezpieczna i komfortowa, należy odpowiednio się do niej przygotować. Kluczowe znaczenie ma wybór obuwia. Czym charakteryzują się dobre buty w góry? Podpowiadamy!

W góry tylko w obuwiu trekkingowym

Wędrówki po górach nie należą do najłatwiejszych, z czego nie zdaje sobie sprawy wiele początkujących osób. Nie raz słyszeliśmy historie o nieodpowiedzialnych turystach, którzy postanowili zdobywać szczyty górskie w zwykłych adidasach czy nawet w klapkach, a później potrzebowali pomocy służb ratunkowych. Zakup porządnych butów trekkingowych to jedna z najważniejszych rzeczy, którą należy zrobić zanim wybierzemy się w góry!

Obuwie trekkingowe stworzono z myślą o pieszej turystyce. Buty są wykonane w taki sposób, by zapewnić pełne bezpieczeństwo i najwyższy komfort podczas wędrówek o różnym stopniu trudności po zróżnicowanym, często bardzo wymagającym terenie.

Buty trekkingowe:

  • chronią stopy przed urazami,
  • amortyzują wstrząsy,
  • stabilizują kostkę,
  • chronią przed wodą i wilgocią,
  • izolują od zimna,
  • zapewniają doskonałą przyczepność nawet na nierównym lub śliskim podłożu.

Cechy dobrych butów w góry

Aby buty trekkingowe spełniały swoje funkcje, muszą być wykonane w odpowiedni sposób i przy użyciu odpowiednich materiałów. Najlepsi producenci do tworzenia butów w góry wykorzystują skórę nubukową, która mimo swojej delikatnej, przyjemnej w dotyku struktury, wyróżnia się nieprzeciętną wytrzymałością. Dobre buty w góry wykonane z nubuku zapewniają doskonałą ochronę przed wilgocią oraz świetną izolację termiczną.

Innym znakomitym rozwiązaniem jest materiał Cordura. Jest to wytrzymała tkanina tworzona z włókien poliamidowych powleczonych kilkoma warstwami poliuretanu. Zewnętrzna strona materiału dodatkowo powlekana jest warstwą teflonu, który zwiększa jej wodoodporność.

Buty trekkingowe powinny być wyprofilowane we właściwy, ergonomiczny sposób. Odpowiednia konstrukcja obuwia odciąży ścięgna i mięśnie, szczególnie narażone na kontuzje podczas górskich wspinaczek. Ponadto zapewni piechurowi najwyższy komfort przed wiele godzin.

Dobre buty w góry należy dopasować do pory roku. Jesienią i zimą potrzebujemy masywnego obuwia, które zapewni stopom pełną izolację termiczną, ochroni je przed wilgocią i śniegiem. Natomiast wiosną i latem warto postawić na lekkie, oddychające trapery, które będą dobrze absorbować pot.

Przy wyborze butów trekkingowych warto zwrócić uwagę na podeszwę i śródpodeszwę. Inaczej wygląda bieżnik dopasowany do skał, a inaczej do terenów leśnych. Podeszwa musi być odpowiednio amortyzowana, a śródpodeszwa powinna być wykonana przy użyciu technologii sprzyjającej długim wędrówkom po twardych podłożach. Innowacyjnym rozwiązaniem w dobrych butach w góry jest podeszwa VIBRAM. Czym się charakteryzuje?

Podeszwa VIBRAM – gwarancja wygody i bezpieczeństwa

Pomysłodawcą podeszwy VIBRAM był włoski alpinista Vitale Barmani. Barmani po stracie sześciu towarzyszy swojej wyprawy na Mout Rasica w 1935 roku, postanowił zaprojektować podeszwę, która zwiększy bezpieczeństwo chodzenia po górskich szlakach. Produkt okazał się strzałem w dziesiątkę. Już w 1954 roku pomógł włoskiej ekipie alpinistycznej zdobyć arcytrudny szczyt K2. Od lat 30. ubiegłego wieku podeszwa przeszła niemałą ewolucję. Na jej bazie powstało ponad 100 rodzajów produktów, przeznaczonych do różnych terenów i różnych warunków atmosferycznych.

Podeszwa VIBRAM w butach trekkingowych, dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań (tj. samooczyszczające się kanały, strafy obrotu czy powierzchnie antypoślizgowe), zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża i najwyższą amortyzację podczas chodzenia. Ponadto zwiększa komfort. Jest twarda i podatna na odkształcenia.

Podeszwę VIBRAM znaleźć można między innymi w trzewikach Traper 2 oraz Traper X Pro.

Niskie czy wysokie?

Buty trekkingowe mogą być wysokie (za kostkę) lub niskie. Wysokie modele doskonale chronią przed błotem, wilgocią i śniegiem. Ponadto zapewniają doskonałą stabilizację stopy i blokują niektóre potencjalnie szkodliwe ruchy. Świetnie sprawdzają się do wędrówek na szczyty górskie. Do przechadzek po górskich dolinach można wybrać niskie buty trekkingowe. Są lekkie i pozwalają chodzić szybciej.

Jak wybrać rozmiar butów trekkingowych?

Buty trekkingowe nie mogą ani nadmiernie uciskać stopy, ani z niej spadać. Wybór odpowiedniego rozmiaru jest zatem kluczowy. Obuwie należy mierzyć wieczorem, kiedy stopa jest nieco większa. Puchnięcie stóp w czasie długiego marszu jest bowiem całkowicie normalne. Do mierzenia można założyć specjalne skarpety górskie (grubsze od zwykłych skarpetek). Buty warto przetestować – przejść się po sklepie, po schodach, sprawdzić ich stabilność i dopasowanie wkładki do stopy.

Przy zakupach internetowych należy odmierzyć długość stopy na kartce i porównać otrzymany wynik z tabelą rozmiarów dostępną na stronie. Podobnie jak w przypadku zakupów stacjonarnych pomiar lepiej wykonać wieczorem.