Zima jest bezlitosna dla naszych stóp! One pierwsze odczuwają nagłą zmianę temperatur, a odczucie zimna szybko przekazują na pozostałe obszary naszego ciała. Ciepłe buty na zimę stanowią obowiązkowe wyposażenie naszej garderoby. Dla wielu osób ważne są przede wszystkim kwestie estetyczne. Niemniej warto zadbać także o to, by obuwie było komfortowe i solidnie wykonane. Na co zwracać umowę wybierając ciepłe buty zimowe? Podpowiadamy.
Czym charakteryzują się dobre ciepłe buty zimowe?
Ciepłe buty zimowe są niezbędnym elementem każdej szafy. Powinny łączyć w sobie wygodę noszenia oraz skuteczną ochronę przed chłodem i wilgocią. Muszą być na tyle wysokie, by umożliwiać nam swobodne poruszanie się po zaśnieżonych drogach, a ich podeszwa musi zabezpieczać nas przed ewentualnym poślizgnięciem.
Przyczepność podeszwy obuwia zimowego jest jednym z najważniejszych czynników, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę podczas zakupów. Dokonując wyboru, warto postawić na ciepłe buty zimowe z wyraźnie wyprofilowanym bieżnikiem, który sprawia, że nie będziemy ślizgać się po zamarzniętych chodnikach. Gruba podeszwa z dobrej jakości gumy lub kauczuku dodatkowo skutecznie izoluje nasze stopy od zimnego i wilgotnego podłoża.
Dobre ciepłe buty na zimę wykonane są z doskonałych materiałów. Do wyboru mamy nie tylko klasyczne buty skórzane. Te z gładkiej skóry są z reguły trwalsze i łatwiejsze w pielęgnacji. Obuwie z zamszu lub nubuku znacznie łatwiej się brudzą i nie są tak odporne na warunki zewnętrzne. Warto także zwrócić uwagę na wnętrze buta. Wyściółka wykonana z naturalnych materiałów powala na swobodniejszy przepływ powietrza i nie wywołuje nadmiernego pocenia się stopy. Pamiętajmy jednak, że producenci obuwia z powodzeniem wykorzystują także nowoczesne materiały, które zaskakują swoją funkcjonalnością.
Materiały to jednak nie wszystko. Nie mniej ważna jest solidne wykonanie obuwia. Ciepłe buty na zimę towarzyszą nam w naprawdę ciężkich i surowych warunkach. Muszą radzić sobie w śniegu, a także w pośniegowych błotnych kałużach. Po przemoczeniu muszą stosunkowo szybko wysychać, a przede wszystkim – nie przepuszczać wilgoci do środka.
Jak wybrać najlepsze ciepłe buty na zimę?
Obuwie na zimę musi zapewniać nam właściwy komfort termiczny. Ciepłe buty na zimę powinny być wykonane z materiałów, które nie będą przepuszczać wilgoci. Dzięki temu nasze stopy będą czuły się w nich komfortowo, niezależnie od warunków atmosferycznych. Podczas zakupów, warto zdecydować się na buty o pół rozmiaru większe od tego, jaki nosimy standardowo. Dzięki temu będzie nam w nich wygodnie nawet wtedy, gdy ubierzemy grubsze zimowe skarpety.
Ciepłe buty na zimę powinny być w miarę wysokie, choć wiele osób bardzo chwiali sobie ocieplane półbuty. Dostępne na rynku obuwie zimowe pozwala nam dopasować konkretne modele pod określone stylizacje, dzięki czemu będzie czuć się komfortowo i wyglądać dobrze w każdych warunkach.
Do najpopularniejszych butów zimowych zaliczamy:
- płaskie śniegowce z zamszu lub nubuku z kożuszkiem umieszczonym wewnątrz buta,
- wygodne śniegowce przypominające buty kosmonauty materiału odpornego na wodę,
- ocieplane trapery wiązane,
- wsuwane półbuty lub kozaki na grubej podeszwie z bieżnikiem.
- dopasowane, delikatne kozaki na koturnie lub obcasie,
- profesjonalne buty zimowe do zadań specjalnych np. chodzenia po górach.
Czy bardzo ciepłe buty zimowe damskie są stylowe?
Producenci obuwia zimowego zwracają baczna uwagę nie tylko na funkcjonalność tego typu obuwia, ale także na wygląd, wygodę i dopasowanie do pozostałych elementów garderoby. Ciepłe buty na zimę damskie nie muszą być toporne i masywne. Na półkach w sklepie znajdziecie zarówno miękkie i komfortowe śniegowce, jak i eleganckie i podkreślające kształt nogi kozaki. Odpowiednia antypoślizgowa podeszwa sprawi, że nawet w butach na wysokiej koturnie będziemy czuć się swobodnie na pokrytym lodem chodniku.
Ciepłe buty na zimę różnią się nie tylko kształtem i wysokością podeszwy, ale także sposobem zapinania. Rozróżniamy buty wsuwane, zapinane na zamek, na sprzączki oraz sznurowane. Przed zakupem warto sprawdzić dokładnie system zapięcia i jego jakość. Zamek powinien być dobrze przyszyty i łagodnie przesuwać się w górę i w dół. Sznurówki powinny być mocne i wykonane z takiego materiału, by uniemożliwić samoczynne rozwiązywanie się. Jednocześnie nie powinny chłonąć wilgoci. Buty wsuwane powinny ściśle przylegać do nogi na każdej jej wysokości. Ważne, by nie ściskały nas za bardzo, ponieważ mogą w ten sposób utrudniać przepływ wody i limfy w organizmie.
Czy bardzo ciepłe buty zimowe męskie sprawdzą się w każdych warunkach?
Obuwie zimowe powinno spełniać jedna zasadniczą funkcję – chronić nasze stopy przed wychłodzeniem. Ciepłe zimowe buty męskie mają zazwyczaj wielowarstwową konstrukcję, która skutecznie chroni nas przed zimnem i wilgocią. Często wyposażone są one w wodoodporne membrany zapobiegające wchłanianiu wody. Męskie ciepłe buty zimowe wyróżniają się także porządną i masywną podeszwą, która umożliwia poruszanie się w każdych, nawet najbardziej ekstremalnych warunkach.