Podeszwy VIBRAM charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża, amortyzacją i dużą odpornością na ścieranie. Stosowane w nich rozwiązania, takie jak samooczyszczające się kanały, strefy obrotu i powierzchnie antypoślizgowe gwarantują wygodę i bezpieczeństwo.
Podeszwa VIBRAM występuje w ponad 100 różnych rodzajach, przeznaczonych do użytkowania w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych i środowiskowych. Modele poszczególnych podeszw różnią się od siebie gramaturą oraz składem chemicznym, czyli mówiąc prosto - rożna doza odpowiednich składników występujących w gumie, powoduje inną twardość podewszy.
Buty górskie takie jak Traper 2 czy Traper X PRO, muszą być niezwykle twarde i nie podatne na odkształcenia. Bardzo ważna jest tu sztywność podeszwy (często mylona z elastycznością materiału, z którego jest zrobiona). Podeszwa do terenów górskich nie powinna odginać się w dół, gdy staniemy powierzchnią palców na stopniu.
Różne są powierzchnie, zatem i spody butów powinny być odmienne. Odróżnia je na przykład kształt i głębokość bieżnika. Bieżnik w butach górskich powinien chronić przed urazami, w związku z czym jest zwykle głębszy. Przykładem są wodoodporne buty DEFENDER. Obuwie powinno posiadać wyraźne kostkowanie, układające się w kanały odprowadzające wodę i błoto.
Nazwa pochodzi od Vitale Bramaniego, włoskiego alpinisty, który po stracie 6-ciu towarzyszy wyprawy na Mout Rasica w 1935 roku, postanowił wymyślić tworzywo na bazie kauczuku, które nadawałoby się na podeszwy do butów górskich. W efekcie jego prac, w 1954 roku, ekipa włoska zdobyła szczyt K-2 na podeszwach VIBRAM. Do dnia dzisiejszego VIBRAM ewoluował i rozwijał się, tworząc ponad 100 rodzajów tej podeszwy, przeznaczonej do różnych terenów i różnych warunków atmosferycznych.
Wybierz polskie buty trekkingowe!